Nestlé Royal chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.45669291338584% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.5% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 30.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fun Vanille 8x (Similarity score: 8.82)
- Migros France Fun Vanille Migros (Similarity score: 9.61)
- Ben & Jerry's Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cookies, Peanut Butter Ice Cream With Fudge Chips & A No Bake Cookie Dough Core, Wake & "no Bake" (Similarity score: 15.17)
- Tarte Aux Abricots (Similarity score: 16.40)
- Achatz Handmade Pie Co Cranberry Supreme Pie (Similarity score: 17.03)
- Royal Wine Corporation Rebecca & Rose, Blondie Crunch (Similarity score: 17.71)
- Thiriet Voyage Enchanté (Similarity score: 18.55)
- Frollini Rustici (Similarity score: 19.25)
- Tartelette (Similarity score: 19.74)
- 2nd St Creamery Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Swirls And Chunks Of Chocolate And Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 20.00)
- Wal Mart Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 20.14)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Vanilla Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 20.25)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.14)
- Asda 2 Lemon Cheesecakes (Similarity score: 21.82)
- Ice Cream (Similarity score: 21.84)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Lactose And Milk Proteins
- Butter
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- E471
- E322
- Gelling Agent
- Cocoa Butter
- Butterfat
- Glucose Syrup
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Whole Powdered Egg
- Malted Barley
- Raising Agent
- Cinnamon Powder
- Water
- Sugar
- Vegetable Oil
- Cocoa Paste
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)