Nestlé Sugar free french vanilla coffee creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 33.3333333333332mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33.3mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Icam Pera E Cannella Le Dure Speziate (Similarity score: 10.36)
- Ricola Ricola Alpen Salbei (Similarity score: 12.86)
- Halls Cool Caramelo Extra Fuerte Sin Azúcar (Similarity score: 13.69)
- Dulmich Bolipikas (Similarity score: 15.13)
- Nature Bio Boisson Au Riz (Similarity score: 16.39)
- Target Stores Soft White Corn Tortillas (Similarity score: 17.24)
- Ricola Activ'air Citron Glacé (Similarity score: 18.07)
- Monoprix Mini Bonbons Réglisse Sans Sucre (Similarity score: 18.89)
- Belle France Bonbon À La Réglisse (Similarity score: 18.89)
- Leader Price Bonbons Sans Sucres Réglisse 120 G (Similarity score: 18.89)
- Rewe Beste Wahl Salbei Bonbons (Similarity score: 21.21)
- Rewe Beste Wahl Rewe Beste Wahl Salbei Bonbons (Similarity score: 21.21)
- Interapothek Caramelos Candy (Similarity score: 21.69)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 22.21)
- Hola Nola Corn Tortillas (Similarity score: 22.21)
Ingredients List
- Water
- E950
- Corn Syrup** Vegetable Oil
- And Less Than 2% Of Micellar Casein
- Maltodextrins
- E471
- E340ii
- Natural And Artificial Flavouring
- E407
- E955
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)