Ricola Activ'air citron glacé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Interapothek Caramelos Candy (Similarity score: 5.66)
- Halls Cool Caramelo Extra Fuerte Sin Azúcar (Similarity score: 5.67)
- Icam Pera E Cannella Le Dure Speziate (Similarity score: 8.00)
- Rewe Beste Wahl Rewe Beste Wahl Salbei Bonbons (Similarity score: 8.04)
- Rewe Beste Wahl Salbei Bonbons (Similarity score: 8.04)
- Dulmich Bolipikas (Similarity score: 12.16)
- Ricola Ricola Ricola Fiori Sambuco (Similarity score: 13.93)
- Ricola Ricola Alpen Salbei (Similarity score: 17.21)
- Pectol Eucalyptus (Similarity score: 17.24)
- Caravelle Black Pepper Sauce (Similarity score: 18.02)
- Nestlé Sugar Free French Vanilla Coffee Creamer (Similarity score: 18.07)
- Arabic Bread (Similarity score: 19.82)
- Délice De Tomates Séchées (Similarity score: 20.45)
- Nature Bio Boisson Au Riz (Similarity score: 21.34)
- Vivil Vivil (Similarity score: 24.71)
Ingredients List
- Sweetener
- Sweetener
- Natural Citrus Flavouring
- Natural Flavouring
- Menthol
- Concentrated Lemon Juice
- Acid
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)