Ricola Ricola - Alpen Salbei
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 985kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 985kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dulmich Bolipikas (Similarity score: 7.08)
- Ricola Menthe Pomme (Similarity score: 11.40)
- Ricola Bonbon Aux Plantes Suisse Menthe Pomme (Similarity score: 11.40)
- Halls Cool Caramelo Extra Fuerte Sin Azúcar (Similarity score: 11.66)
- Nestlé Sugar Free French Vanilla Coffee Creamer (Similarity score: 12.86)
- Nature Bio Boisson Au Riz (Similarity score: 13.23)
- Target Stores Soft White Corn Tortillas (Similarity score: 13.71)
- Icam Pera E Cannella Le Dure Speziate (Similarity score: 14.14)
- Ricola Ricola Ricola Fiori Sambuco (Similarity score: 15.03)
- Pastilles Bassin De Vichy (Similarity score: 16.97)
- Interapothek Caramelos Candy (Similarity score: 17.20)
- Ricola Activ'air Citron Glacé (Similarity score: 17.21)
- Hola Nola Corn Tortillas (Similarity score: 19.59)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 19.59)
- Ricola Caramelos (Similarity score: 19.65)
Ingredients List
- Sweetener
- Thyme
- Sage
- Elderflower
- Natural Sage Flavouring
- Sweetener
- Sage
- Vitamin C
- Acid
- Ribwort Plantain
- Peppermint
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)