Nestlé Velours de Crème Chocolat Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 812kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 812kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cone Fruits Rouges (Similarity score: 13.46)
- Yaourt (Similarity score: 14.27)
- Adélie Cône Citron Vert Et Jaune (Similarity score: 14.98)
- Belle France Cônes Citron (Similarity score: 19.48)
- Gelato Alla Vaniglia (Similarity score: 19.68)
- Picard Crème Glacée De Noix De Coco (Similarity score: 20.54)
- Monardo, Dolciaria Monardo Margherite Con Cuore Di Crema Al Cacao E Nocciole (Similarity score: 21.67)
- Creme Glacee À La Vanille Bourbon (Similarity score: 21.69)
- Mon Bio Gourmand Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 21.87)
- Bourbon Vanille Eis (Similarity score: 22.41)
- El Manar Thon En Morceaux À La Sauce Tomate (Similarity score: 22.92)
- Brandy Caramel Swirl Italian Gelato, Brandy Caramel Swirl (Similarity score: 25.16)
- Cadbury Flake (Similarity score: 25.47)
- Frigo Frigo Chuches (Similarity score: 26.02)
- Steccolecco Steccolecco Fondente (Similarity score: 27.69)
Ingredients List
- Cocoa
- Skimmed Milk Powder
- Salt
- Beef Gelatin
- Modified Corn Starch
- Emulsifier
- Thickener
- Flavouring
- Colour
- Cocoa Paste
- Whey Powder
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Chocolate Powder
- Fat Reduced Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)