Yaourt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 803kj (192 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 803kj (192 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato Alla Vaniglia (Similarity score: 7.02)
- Nestlé Velours De Crème Chocolat Caramel (Similarity score: 14.27)
- Terre Adélice Glace Cafe (Similarity score: 19.21)
- Mon Bio Gourmand Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 19.76)
- Gelato Senza Lattosio Fiordilatte (Similarity score: 20.35)
- Cone Fruits Rouges (Similarity score: 20.37)
- Steccolecco Steccolecco Fondente (Similarity score: 20.38)
- Monardo, Dolciaria Monardo Margherite Con Cuore Di Crema Al Cacao E Nocciole (Similarity score: 21.37)
- Adélie Cône Citron Vert Et Jaune (Similarity score: 21.60)
- Trader Joe's Candy Coated Chocolate Drops (Similarity score: 22.18)
- Auchan Mousse Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 23.23)
- El Manar Thon En Morceaux À La Sauce Tomate (Similarity score: 23.93)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Bars, Mango (Similarity score: 25.35)
- Frigo Frigo Chuches (Similarity score: 25.51)
- Bûche Glacee Chocolat Mandarine (Similarity score: 26.40)