Nestlé,Extrême Cône Vanille & Caramel - Chocolat Craquant - Extrême Les Sélections
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 812kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 812kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 74.48979591836734% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 74.5% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 15.8g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Beste Wahl Maxi Crisp (Similarity score: 8.36)
- Netto Cône Pistache Chocolat (Similarity score: 11.18)
- The Green Fairy Yummy Super Sustainable Ice Cream Salted Caramel Gesalzenes Karamell (Similarity score: 11.52)
- Albert Heijn Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.93)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 13.17)
- Motta, Nestlé Gelato Fiordilatte (Similarity score: 14.92)
- Nice (Similarity score: 14.94)
- Gelatelli Crisp'n'cake Stracciatella (Similarity score: 16.05)
- Délisse,marque Repère Crèmes À La Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 16.09)
- Morrisons Chockas Mint Choc (Similarity score: 16.20)
- Picard Creme Glacé Vanille (Similarity score: 16.35)
- Casa Grande De Xanceda Helado De Yogur Y Arándanos Sabor Silvestre Ecológico (Similarity score: 16.59)
- Erhard Crème Glacée Yaourt (Similarity score: 16.60)
- Adélie Chocolat Crème Glacée (Similarity score: 16.77)
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 17.07)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Dough
- Cocoa
- E150
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- Milkfat
- Colour
- Cocoa Butter
- Stabiliser
- Flavouring
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Sauce
- E150
- Sugar
- Water
- Vegetable Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)