morrisons Chockas mint choc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 816kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 816kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 68.03278688524591% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 17.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nice (Similarity score: 10.05)
- Rewe Beste Wahl Maxi Crisp (Similarity score: 12.92)
- Albert Heijn Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.18)
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 13.64)
- Erhard Crème Glacée Yaourt (Similarity score: 13.70)
- Nestlé,extreme Cookies & Cream (Similarity score: 13.91)
- The Green Fairy Yummy Super Sustainable Ice Cream Salted Caramel Gesalzenes Karamell (Similarity score: 14.09)
- Nestlé Nestlé Extrême Chocolate Brownie (Similarity score: 14.28)
- Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense (Similarity score: 14.99)
- Gildo Rachelli Glace Noix Coco (Similarity score: 15.19)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 15.21)
- Délisse,marque Repère Crèmes À La Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 15.54)
- Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean (Similarity score: 15.65)
- Adélie Chocolat Crème Glacée (Similarity score: 15.90)
- Netto Cône Pistache Chocolat (Similarity score: 16.05)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Skimmed Milk
- Corn Flour
- Whipping Cream
- Stabiliser
- Butter
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Peppermint Oil
- Salt
- Flavouring
- Tapioca Starch
- Milk Chocolate
- Cocoa Butter
- Whey Powder
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Water
- Emulsifier
- Cocoa Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)