Macaron pêche carrefour contact
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 9.9g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.235294117647065% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.2% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Welsh Farms Monkey Business Super Premium Ice Cream (Similarity score: 5.18)
- Haagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Amande 6x55ml (Similarity score: 11.35)
- Buche Glacée Erhard 6 A 8 Parts (Similarity score: 12.62)
- Nestle Extreme Cone Sundae Choco (Similarity score: 12.66)
- Thiriet Forêt Noire (Similarity score: 12.84)
- Nestlé Buche Tout Chocolat (Similarity score: 13.71)
- Trader Joe's Mochi (Similarity score: 13.95)
- Ice Cream, Java Chip (Similarity score: 13.98)
- El Corte Inglés Helado De Vainilla Y Nueces De Macadamia (Similarity score: 14.22)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Creams (Similarity score: 15.06)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Cream (Similarity score: 15.06)
- Apple Pie Super Premium Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Leclerc Charlotte Aux Fruits (Similarity score: 15.76)