Olympus Smântână
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Димитър Маджаров Заквасена Сметана (Similarity score: 7.33)
- Coffee Cream (Similarity score: 13.81)
- Philadelphia Cream Cheese Spread (Similarity score: 15.63)
- Moulin Des Moines Chocolat Noir (Similarity score: 18.03)
- Globus Käsesahne Torte To Go (Similarity score: 19.76)
- Valblanc Queso Blanco Ajo Y Finas Hierbas (Similarity score: 20.73)
- Deluxe, Lidl 4 Mini Potato Gratins With Cheese (Similarity score: 22.16)
- Gauthier Chaumiette Riz Au Lait Au Caramel (Similarity score: 24.06)
- Tartelette Pommes (Similarity score: 28.06)
- M&m's Milk Chocolate Bar (Similarity score: 28.78)
- Vanilla Coconut Mousse (Similarity score: 29.46)
- Ma Glace Au Lait Pistache Verte (Similarity score: 29.76)
- Coop Freeform Lactose Free Vanilla Ice Cream (Similarity score: 30.05)
- Premia (Similarity score: 30.83)
- Terre Adélice Sorbet Bio (Similarity score: 31.02)
Ingredients List
- Milkfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)