Cafe Hon Inc. Goat Cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 11.11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 49.37777777777777% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.4% |
| Saturated Fat Value | 11.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 4.13g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Style Beef Meatballs (Similarity score: 16.33)
- Baqué Descafeinado Natural (Similarity score: 16.98)
- Michel Bolard Pâté En Croûte (Similarity score: 24.28)
- Tante Hélène Les Tranches De Saint Paulin (Similarity score: 25.35)
- Saucisson Sec Canard (Similarity score: 27.32)
- Epicurillades Pâte De Campagne À L'ancienne (Similarity score: 27.34)
- Brioche Des Rois Au Beurre (Similarity score: 29.50)
- Ferme Tarte Au Maroilles (Similarity score: 29.67)
- Orange And Almond Dark Chocolate (Similarity score: 29.67)
- Terrine De Sanglier (Similarity score: 29.86)
- Pastaio Di Altamura Strascinati (Similarity score: 30.26)
- Orecchiette (Similarity score: 31.60)
- Eco Salim Harina Integarl Trigo Sarraceno Ecológica (Similarity score: 32.04)
- 4 Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 32.07)
- Crème Brûlée (Similarity score: 32.88)
Ingredients List
- Goat S Milk
- Extra Virgin Olive Oil
- Sunflower Oil
- Lactic Ferments
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)