Ordesa Leche para lactantes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 44.11764705882353% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.1% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 7.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dolgam Torroncini Teneri Siciliani (Similarity score: 19.33)
- Rosquillas Xeitosas (Similarity score: 19.87)
- Glutenull Quinoa Coconut Cookie (Similarity score: 25.62)
- Lustucru,lustucru Sélection Feuilles De Lasagnes Aux Oeufs Frais (Similarity score: 25.64)
- Bauducco Panettone Specialty Cake Moist And Fresh (Similarity score: 26.99)
- Auchan Farfalle (Similarity score: 27.46)
- Vasseur Saucisson À L'ail Fumé De Pays, L'unité De 300g (Similarity score: 27.48)
- Ñaming Empanada De Atún (Similarity score: 27.66)
- Double Blue Swai Fillets (Similarity score: 28.10)
- Président 2 Pavés Fondants À L'emmental (Similarity score: 28.22)
- Bio,esselunga Trofie (Similarity score: 28.93)
- Linco Cheese Pie (Similarity score: 29.26)
- Eroski Tortelloni Setas (Similarity score: 29.71)
- Globus Haelnuss Sahne Torte To Go (Similarity score: 29.85)
- Nutella Go! Hazelnut Spread + Pretzel Sticks (Similarity score: 32.55)