Orecchiette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crai Riso Ribe (Similarity score: 4.99)
- Naturgut, Penny, Natur Gut Bio Spaghetti (Similarity score: 8.42)
- Pastai Bio Tagliolini Con Farina Di Semi Di Canapa (Similarity score: 9.39)
- Italiamo Calamarata (Similarity score: 11.03)
- Maffei Orecchiette (Similarity score: 12.09)
- Saint Jean Tagliatelles (Similarity score: 12.40)
- Préparation Prête À L'emploi Pour Pâte À Pizza Express (Similarity score: 15.71)
- Globus Fladenbrot (weizenbrot) (Similarity score: 15.99)
- Corril, Plus, Aldi Cordons Bleus De Poulet (Similarity score: 16.44)
- Linguine Pâtes Tricolores (Similarity score: 16.90)
- Epi D'or,marque Repère Spécial Mie Nature (Similarity score: 17.13)
- Tre Mulini Piadina Integrale Tre Mulini (Similarity score: 17.42)
- Kaufland Bio Rote Linsen Rollini (Similarity score: 17.67)
- Le Baron Des Adrets Marseille Flagolets Verts (Similarity score: 18.31)
- Paidor Pavé Rustique (Similarity score: 18.81)