Oregon Ice Cream Salted caramel ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.25g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.25g |
| Saturated Fat | 8.99g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.69139465875371% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 135mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 135mg |
| Sugars | 22.47g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thrifty Payless Inc Thrifty, Ice Cream, Original Pecan Praline (Similarity score: 13.93)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 13.96)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 14.14)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 14.83)
- Ice Cream (Similarity score: 16.24)
- Ice Cream (Similarity score: 16.42)
- Signature Select, Safeway Inc Toffee Flavored Ice Cream (Similarity score: 18.58)
- Deluxe New York Cheese Cake (Similarity score: 18.65)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 18.77)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 19.46)
- Nestlé,la Laitière Velours De Creme (Similarity score: 20.00)
- Apple Cinnamon Filling In A Cinnamon Crust Sweet Treats Sandwiches, Apple Cinnamon (Similarity score: 20.17)
- Ice Cream (Similarity score: 20.56)
- Kolonihagen Salt Karamell (Similarity score: 20.65)
- Simply Market Eclair Au Chocolat (Similarity score: 21.29)
Ingredients List
- Milk
- Soya Lecithin
- E410
- E415
- Cream
- Cane Sugar
- Tapioca Syrup
- Caramel Base
- Tapioca Starch
- Sea Salt
- E412
- Natural Salted Caramel Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)