Oreo new
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 78.18181818181817% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.2% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Bakery Baked With Pride Treats For Two (Similarity score: 12.78)
- Tres Leches Style Bar Cake (Similarity score: 16.02)
- E Leclerc Tropeziennes 6 Personnes (Similarity score: 17.11)
- Toft's, Toft Dairy Inc Salty Caramel Fudge Truffle Ice Cream (Similarity score: 21.44)
- Tarte Au Flan Patissier (Similarity score: 23.78)
- Leclerc 2 Éclairs Café (Similarity score: 24.18)
- Casino Eclairs Café (Similarity score: 24.18)
- Picard 4 Pasteis De Nata (Similarity score: 24.70)
- Signature Select Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 25.09)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 25.36)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 26.69)
- Lowes Foods, Lowe's Food Stores Inc Lowes Foods, Sundae Cone Crunch Premium Ice Cream, Rich & Creamy (Similarity score: 26.99)
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 28.76)
- Ht Traders Ht Traders, Gelato, Sea Salt Caramel (Similarity score: 29.16)
- Greek Yogurt Fruit Dip (Similarity score: 29.48)