Toft's, Toft Dairy Inc. Salty Caramel Fudge Truffle Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 7.89g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63851351351352% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 22.37g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- E Leclerc Tropeziennes 6 Personnes (Similarity score: 13.68)
- Casino Eclairs Café (Similarity score: 14.67)
- Leclerc 2 Éclairs Café (Similarity score: 14.67)
- Lowes Foods, Lowe's Food Stores Inc Lowes Foods, Sundae Cone Crunch Premium Ice Cream, Rich & Creamy (Similarity score: 15.69)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.01)
- Tarte Au Flan Patissier (Similarity score: 16.60)
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.26)
- Tres Leches Style Bar Cake (Similarity score: 17.68)
- The Bakery Baked With Pride Treats For Two (Similarity score: 20.05)
- Oreo New (Similarity score: 21.44)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 22.50)
- Reser's Fine Foods Cookies & Cream Topping (Similarity score: 22.50)
- Gifford's Ice Cream (Similarity score: 22.58)
- Seaside Caramel Ice Cream, Seaside Caramel (Similarity score: 23.56)
- Wells Enterprises Inc Vanilla Sandwich Flavored Reduced Fat Ice Cream Between Chocolate Wafers, Vanilla (Similarity score: 23.79)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Salty Thick Fudge
- Sea Salt Caramel Truffles
- Salty Caramel Base
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)