Top Budget,FOURNIL DU VAL DE LOIRE Pain de mie top budget
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 38.888888888888886% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Everything Bagel Seasoning (Similarity score: 10.11)
- (Similarity score: 19.97)
- Cora,groupe Louis Delhaize Saucisses Blanche Cora (Similarity score: 24.14)
- Tre Mulini Pizza (Similarity score: 24.70)
- Picard 4 Petits Pains Sans Sel (Similarity score: 27.23)
- Hierba De Trigo Orgánica (Similarity score: 27.66)
- Carrefour Baguettes Campagnardes (Similarity score: 28.64)
- Maffei Pasta Fresca Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 28.75)
- Carrefour Empanadillas De Atún Y Bonito (Similarity score: 28.76)
- Go Vegan, Probios Wrap Vegan (Similarity score: 29.83)
- Red Bean Rice Ball (Similarity score: 29.93)
- Wild Mike's Wild Mike's Ultimate Pizza Supreme (Similarity score: 30.01)
- Crêpes (Similarity score: 30.34)
- Pan Moreno Cortado (Similarity score: 30.97)
- Bell Burger Trible B (Similarity score: 31.27)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Emulsifier
- Acidity Regulator
- E270
- E330
- Preservative
- Colour
- Flavouring
- Preservative
- Flavouring
- Emulsifier
- Water
- Broad Bean Flour
- Thickener
- Antioxidant
- Yeast
- Sugar
- Salt
- Palm Fat
- Colza Oil
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)