Auchan Nappage caramel au beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1251kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1251kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 60.4g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Dip (Similarity score: 21.27)
- Marzetti Light Old Fashioned Caramel Dip!, Light, Old Fashioned (Similarity score: 30.72)
- Werther's Original Sugar Free Chewy Caramels (Similarity score: 31.31)
- Chocolate S'mores Dip, Gourmet Dip (Similarity score: 31.86)
- Original Foods Maple Toffees (Similarity score: 36.83)
- Tropezienne (Similarity score: 39.47)
- Really Creamy Gelato Sandwiches (Similarity score: 41.42)
- Florida Style Key Lime Pie, Florida Style Key Lime (Similarity score: 42.16)
- Dark Chocolate & Sea Salt Dip (Similarity score: 42.66)
- Colac Caramel Toffee Topping (Similarity score: 43.85)
- Apidis Dijon Pain D’épice (Similarity score: 45.07)
- Giffard Caramel Sauce (Similarity score: 49.23)
- Gorillas Cake Batter (Similarity score: 49.41)
- 2nd St Creamery Caramel Ice Cream With Caramel Ribbon And Sea Salt Caramel Fudge Truffles (Similarity score: 49.47)
- Nestle, Nesquik, Nesquik All Natural, Bio Nesquik All Natural Malté 400g (Similarity score: 49.58)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Flavouring
- Preservative
- E150
- Water
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Salted Butter
- Modified Starch
- Sugar
- Salt
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)