Organic flavored gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 8.57g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 34mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 34mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Much Moore French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- L'angélys Sorbet Plein Fruit (Similarity score: 14.12)
- Rewe Frei Von Eis Fürst Pückler Art (Similarity score: 16.53)
- Eskigel Gelato Al Gusto Tiramisù (Similarity score: 20.13)
- Black Forest Ice Cream (Similarity score: 20.54)
- Casino Saveur Crème Brûlée Sauce Caramel & Eclats De Caramel (Similarity score: 20.87)
- Jeden Tag Spaghetti Eis (Similarity score: 22.30)
- Carrefour Glace Façon Stracciaella (Similarity score: 23.30)
- Gelatelli Latte Macchiato Ice Cream (Similarity score: 23.42)
- Coppa Famiglia (Similarity score: 25.23)
- Auchan Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 25.68)
- So Delicious Dairy Free Chocolate Coconutmilk Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate (Similarity score: 25.85)
- Glace (Similarity score: 25.87)
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Avec Cristaux De Sucre Rose (Similarity score: 25.95)
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Avec Cristaux De Sucre Rose (Similarity score: 25.95)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sugar
- Vegetable Oil
- Caramel Syrup
- Salt
- Lactose And Milk Proteins
- E412
- Carob Seed Flour
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)