Osé Bio Frais & Primeur / Traiteur / Pâtes, Pizzas Et Tartes Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.999999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soezie Farine Aux Graines (Similarity score: 14.84)
- Auchan Pain De Campagne Tranché (Similarity score: 14.85)
- Eroski Tortelloni Setas (Similarity score: 16.20)
- Napolina Spaghetti (Similarity score: 16.21)
- Les Artisans Du Bio Tagliatelles Aux Œufs (Similarity score: 16.42)
- Ah Biologische Linguine Integrali (Similarity score: 17.93)
- Turini,marque Repère Tagliatelles (Similarity score: 19.11)
- Terre D'italia Trofie Della Liguria (Similarity score: 20.03)
- Froiz Masa Para Pizzas Froiz (Similarity score: 21.74)
- Eroski Alubia Blanca Riñón (Similarity score: 22.55)
- Saupiquet Rillettes De Thon Piment (Similarity score: 22.67)
- Auchan Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 23.22)
- Hacendado Sardinillas En Escabeche (Similarity score: 23.98)
- Sabarot Petit Epeautre Sabarot (Similarity score: 24.04)
- Tous Les Jours Tagliatelles (Similarity score: 24.16)
Ingredients List
- Superior Quality Durum Wheat Semolina
- Water
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)