auchan Pain de campagne tranché
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.157894736842106% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Napolina Spaghetti (Similarity score: 12.69)
- Auchan Pan De Molde (Similarity score: 13.17)
- Osé Bio Frais & Primeur Traiteur Pâtes, Pizzas Et Tartes Bio (Similarity score: 14.85)
- Orecchiette (Similarity score: 15.26)
- Pates Fraiches Orecchiette (Similarity score: 15.26)
- Mondo Natura Trofie (Similarity score: 15.85)
- Orecchiette (Similarity score: 15.93)
- Pescanova Beignet De Calamars (Similarity score: 17.70)
- Froiz Masa Para Pizzas Froiz (Similarity score: 18.08)
- Spaghetti (Similarity score: 18.30)
- Jumbo Light (Similarity score: 18.46)
- Cora Tagliatelles Fraîches (Similarity score: 19.89)
- Eroski Alubia Blanca Riñón (Similarity score: 20.16)
- Marinoë Tartare D'algues (Similarity score: 21.49)
- Aladdin Sosis (Similarity score: 22.17)
Ingredients List
- Malted Wheat Flour
- Emulsifier
- Antioxidant
- Enzyme
- Wheat Gluten
- Water
- Rye Flour
- Rye Sourdough
- Yeast
- Salt
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)