Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.48g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.48g |
| Saturated Fat | 8.22g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 54.545454545454554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 130mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 130mg |
| Sugars | 23.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Roll Strawberry Shortcake, Strawberry (Similarity score: 8.90)
- Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups (Similarity score: 9.47)
- Religieuse Chocolat (Similarity score: 12.09)
- Ancel,dr Oetker Cheesecake (Similarity score: 14.41)
- Monster Cookie Peanut Butter Premium Ice Cream Swirled With Monster Cookie Pieces (Similarity score: 15.30)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 15.53)
- Real Ice Cream (Similarity score: 15.72)
- Strawberry Sundae Crunch Ice Cream (Similarity score: 15.87)
- Ice Cream (Similarity score: 16.36)
- Our Family Premium Ice Cream (Similarity score: 16.94)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 17.47)
- Georpa Eclairs Pomme D'amour (Similarity score: 17.72)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 17.72)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 17.98)
- Food Town Stores Inc Chocolate Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 18.04)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Peanut Butter Variegate
- Chocolate Chunks
- Natural Banana Base
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)