Par Ici Cuisine Pâtes conghiglie aussi épinards ricotta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Fermière,tarpinian Le Liégeois Au Caramel (Similarity score: 21.30)
- Rebel Triple Chocolate Ice Cream (Similarity score: 21.88)
- Cheese And Spinach Ravioli (Similarity score: 25.08)
- Ittibitz Cookies 'n Cream Ice Cream (Similarity score: 27.23)
- Purée (Similarity score: 27.76)
- Butter Pecan Ice Cream With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 27.82)
- Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 27.93)
- Avenue Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 28.19)
- Rebel Birthday Cake Ice Cream (Similarity score: 29.13)
- Bonarea Mozzarella Fresca Bola (Similarity score: 29.30)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 29.44)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 29.89)
- Market Pantry Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 30.44)
- Milkana,délice,savencia Ma Tartine Fraîcheur Du Matin (Similarity score: 30.47)
- Milkana,delice,savencia Tarti Frais (Similarity score: 30.49)