Paris Brest
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.7% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prairie Farms Premium Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And A Fudge Ribbon, Moose Tracks (Similarity score: 10.88)
- Tarte Poires Amandine (Similarity score: 11.76)
- Interspar Plunder Mit Erdbeeren (Similarity score: 11.80)
- Carrefour Religieuse Au Café (Similarity score: 12.18)
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 12.61)
- Dipped Bars Made With Low Fat Caramel Ice Cream, With Caramel Swirls For Extra Caramel Credit, Then Dipped In Rich Chocolatey Goodness, Double Caramel (Similarity score: 13.13)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 13.73)
- Under The Boardwalk Caramel Premium Ice Cream With Sea Salt Caramel Swirls And Sea Salt Caramel Truffles (Similarity score: 17.43)
- Rocky Mountain Pies Four Seasons Pie (Similarity score: 17.53)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.58)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 17.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.80)
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 18.94)
- Strudel (Similarity score: 19.18)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 19.58)