Rocky Mountain Pies Four Seasons Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.44g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.44g |
| Saturated Fat | 7.32g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.37864077669903% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.4% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 130mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 130mg |
| Sugars | 15.45g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Interspar Plunder Mit Erdbeeren (Similarity score: 9.66)
- Strudel (Similarity score: 13.89)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 14.34)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Spéculoos (Similarity score: 16.55)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream (Similarity score: 17.42)
- Paris Brest (Similarity score: 17.53)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 18.39)
- Biscoff Chocolate Brownies Ice Cream (Similarity score: 18.58)
- Rocky Mountain Pies Lattice Pie (Similarity score: 21.01)
- Blue Bunny, Wells Enterprise Inc Blue Bunny, Ice Cream, Peanut Butter Party, Peanut Butter Party (Similarity score: 22.44)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Peanut Butter Ice Cream Peanut Butter And Fudge Swirls Peanut Butter Cups (Similarity score: 23.17)
- Häagen Dazs Caramel Biscuit And Cream Speculoos (Similarity score: 23.29)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 23.32)
- Limited Batch Buttery Brown Sugar Ice Cream With Pecans, Sticky Bun Dough & A Cream Cheese Frosting Swirl, Pecan Sticky Buns (Similarity score: 23.87)
- Tarte Poires Amandine (Similarity score: 23.98)
Ingredients List
- Flour
- Corn Syrup
- Modified Starch
- Contains Less Than 2% Of
- Dextrose
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- E466
- E406
- E200
- Spice
- Water
- Cider Vinegar
- E282
- Partially Hydrogenated Palm Oil
- Apple
- Cherry
- Sugar
- Peach
- Blackberry
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)