Pasteis de Natas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.54545454545454% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 10.52)
- Carrefour Religieuse Au Café (Similarity score: 10.81)
- Prairie Farms Premium Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And A Fudge Ribbon, Moose Tracks (Similarity score: 11.07)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Bretzel Palooza 470ml (Similarity score: 12.54)
- Paris Brest (Similarity score: 13.73)
- Rich Products Corp Creamy Chocolate Strawberry And Banana Ice Cream, Swirled With Strawberry And Chocolate Flavored Ripples, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, Chocolate Flavored Drizzle, Cherries & Almonds Sundae Premium Cake, Banana Spl (Similarity score: 14.03)
- Tarte Poires Amandine (Similarity score: 14.16)
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 14.65)
- Dipped Bars Made With Low Fat Caramel Ice Cream, With Caramel Swirls For Extra Caramel Credit, Then Dipped In Rich Chocolatey Goodness, Double Caramel (Similarity score: 15.46)
- Häagen Dazs Helado Macadamia Nut Brittle Häagen Dazs (Similarity score: 16.91)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 18.14)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 18.55)
- Cheesecake Myrtilles (Similarity score: 18.96)
- Atelier Georget Amandine Aux Poires (Similarity score: 19.20)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 19.48)