Pauls Pauls Zymil Full Cream Milk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 63.888888888888886% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.9% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 4.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'authentique L Authentique (Similarity score: 23.87)
- Mingels Bonbon Zuckerfrei Latte Macchiato (Similarity score: 24.61)
- Profiteroles (Similarity score: 25.68)
- Maruchan Pasta (Similarity score: 27.17)
- Pain Brioche Gourmand (Similarity score: 27.44)
- Parmareggio Fettine Al Parmigiano Reggiano (Similarity score: 28.98)
- Dolgam Torroncini Teneri Siciliani (Similarity score: 29.15)
- Jolly Gelateria Siciliana,primagel Biscotto Gelato (Similarity score: 29.91)
- Glutenull Quinoa Coconut Cookie (Similarity score: 30.52)
- Milsa Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 31.05)
- Bande De Flan Nature (Similarity score: 31.18)
- Solano CafĂ© Expresso Sin AzĂșcar (Similarity score: 31.29)
- Greek Family Farm Authentic Greek Feta (Similarity score: 31.81)
- Globus Haelnuss Sahne Torte To Go (Similarity score: 32.70)
- Guayapi Tecoma Adenophylla Lapacho Poudre (Similarity score: 33.05)