Awesome ice cream, tahitian vanilla bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.44g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 42.86632390745501% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 89mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89mg |
| Sugars | 22.22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's The Tonight Dough, Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Signature Family Recipe Featuring Butter Roasted Pecans And Brown Sugar (Similarity score: 11.03)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 11.03)
- Talenti Gelato Vanilla Peanut Butter Swirl (Similarity score: 12.32)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 12.95)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cheesecake Brownie (Similarity score: 14.48)
- Ice Cream (Similarity score: 15.06)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Gingerbread Cookie (Similarity score: 15.11)
- Mocha Flavored Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Thick Fudge And Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Mud Pie (Similarity score: 15.45)
- Chocolate Peanut Butter Ice Cream With Chocolate Peanut Butter Cups & Chocolate Covered Pretzels, Midnight Munchies (Similarity score: 16.03)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Berry Chocolate Crumble (Similarity score: 16.78)
- Ice Cream (Similarity score: 16.78)
- De Good & Lish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 16.90)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 16.90)
- Salted Caramel Mochi Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 17.39)
Ingredients List
- Milk
- Vegetable Oil
- Salt
- Stabiliser
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Tahitian Vanilla Bean
- Sea Salt
- Cocoa Hazelnut Spread
- Almond
- Almond
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)