Perry's Ice Cream Co. Inc. Premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 6.34g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 56.255545696539485% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 99mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 99mg |
| Sugars | 26.76g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 7.84)
- Cookies 'n Cream Vanilla Ice Cream With Chunks Of Sandwich Cookies, Cookies 'n Cream (Similarity score: 9.38)
- Blue Bunny, Well Enterprises Inc Coffee Ice Cream (Similarity score: 10.06)
- Cedar Crest Jamocha Joe Ice Cream (Similarity score: 10.48)
- Light Ice Cream (Similarity score: 10.94)
- Friendly's Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 12.80)
- Praline Pecan Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 13.35)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream, Turtle Tracks (Similarity score: 13.49)
- Acme Fresh Market Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Frozen Yogurt With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, "original" Moose Tracks (Similarity score: 14.16)
- Cookies And Cream Ice Cream (Similarity score: 14.40)
- Classic Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 14.42)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 14.64)
- Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 14.71)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.87)
Ingredients List
- Milk
- Whey
- Natural Flavouring
- Egg Yolk
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Cream
- Chocolate Flavored Hazelnut Swirls
- Corn Syrup
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Chocolate Flavor Base
- Milkfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)