Deluxe,Lidl Stiftung & Co. KG,Lidl Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 10.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 74.30555555555554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 74.3% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 16.8g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sundae Shoppe Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Flavored Coating Ice Cream Bars, Vanilla (Similarity score: 14.94)
- Vanilla Ice Cream Bars With Premium Chocolate Coating, Vanilla (Similarity score: 15.21)
- Pols, Food Union Lemon Ice Cream In Lemon Coating Pols (Similarity score: 15.26)
- Dean's Ice Cream Bars (Similarity score: 15.43)
- Auchan Crème Sucrée Entière Vanillee (Similarity score: 17.20)
- Picard Buchette Café Chocolat (Similarity score: 18.90)
- Bûche Glacée Chocolat Praliné (Similarity score: 19.14)
- Perugina Glace (Similarity score: 19.91)
- Eco + Cone Chocolat Pistache (Similarity score: 20.04)
- Solo Italia Excellence Tiramisù Tradizionale (Similarity score: 20.10)
- Les Saveurs De La Drôme Crème Brûlée Écorces De Citron Confit (Similarity score: 20.45)
- Nestle Extrême Original Vanille Pépites De Nougatine (Similarity score: 20.69)
- Cora Cônes Chocolat Pistache Feuilleté 6 Fois 120 Millilitres 6 Fois 120 Millilitres (Similarity score: 20.70)
- Nestlé Extrême Vanille De Madagascar (Similarity score: 21.10)
- Leader Price Cônes Duo Parfum Vanille (Similarity score: 21.49)
Ingredients List
- Cream
- Instant Coffee
- Thickener
- E415
- Emulsifier
- Acidity Regulator
- Natural Flavouring
- Natural Vanilla Flavouring
- Skimmed Milk
- Mascarpone
- Coconut Oil
- Alcohol
- Egg Yolk
- Marsala Wine
- Oligofructose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)