Pescanova Beignet de Calamars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.888111888111887% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.9% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Pan De Molde (Similarity score: 8.45)
- Mondo Natura Trofie (Similarity score: 11.15)
- Pates Fraiches Orecchiette (Similarity score: 14.43)
- Orecchiette (Similarity score: 14.43)
- Orecchiette (Similarity score: 15.01)
- Sabarot Lentilles Corail (Similarity score: 15.70)
- S Market Paistopiste Täysjyväkaura Leipä (Similarity score: 15.75)
- Napolina Spaghetti (Similarity score: 16.62)
- Bimbo Pan Para Hot Dogs (Similarity score: 17.19)
- Froiz Masa Para Pizzas Froiz (Similarity score: 17.55)
- Auchan Pain De Campagne Tranché (Similarity score: 17.70)
- Vitakrone Salade De Thon Cocktail (Similarity score: 18.07)
- Spaghetti (Similarity score: 18.28)
- Escalope De Dinde Extra Fine (Similarity score: 18.32)
- Iogusto Apulia Orecchiette Rustiche (Similarity score: 18.37)
Ingredients List
- Raising Agent
- Colour
- Wheat Flour
- Water
- Starch
- Sunflower Oil
- Yeast
- Salt
- Sugar
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)