Rich Products Corporation Rich Products Corp., Tres Leches Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 6.35g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 72.73768613974799% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 206mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 206mg |
| Sugars | 25.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropezienne (Similarity score: 8.73)
- Rich Products Corporation Tres Leches Style Cake (Similarity score: 13.67)
- Deluxe Cheesecake Caramel (Similarity score: 17.84)
- Deluxe Cheesecake Caramel & Biscuit Au Cacao (Similarity score: 24.39)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.12)
- Leclerc 6 Éclairs : Chocolat Et Vanille (Similarity score: 27.24)
- Hafner 2 Éclairs Caramel Beurre Salé (Similarity score: 28.21)
- Migros Tourte St Honoré (Similarity score: 29.55)
- Sundae Shoppe Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 29.77)
- Garden Fresh Foods Inc Blissful Treats, Cookies 'n Cream Mousse (Similarity score: 29.87)
- Bertel Le Far Breton Aux Pruneaux (Similarity score: 30.53)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Salted Caramel Craze Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 30.76)
- Trofic,marque Repère Trofic Éclairs Au Chocolat À La Crème Pâtissière (Similarity score: 32.14)
- Crêpes (Similarity score: 32.30)
- Artisan Fresh Tiramisu Cake (Similarity score: 32.35)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Palm Oil
- E471
- Raising Agent
- Salt
- Sodium Caseinate
- Cinnamon
- Modified Corn Starch
- E340ii
- E435
- Water
- To Preserve Freshness
- Artificial Flavouring
- E297
- Carbohydrate Gum
- Natural Flavouring
- E415
- E466
- E407
- E475
- Colour
- Sugar
- Colored With
- Enriched Bleached Wheat Flour With Added Zinc
- Egg
- High Fructose Corn Syrup
- Egg Yolk
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)