ricola Ricola Plantes Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ricola Hierbas Caramelo (Similarity score: 0.00)
- Ricola Herbes Et Caramel (Similarity score: 18.40)
- Simply Roundy's Organic Sour Cream (Similarity score: 30.41)
- Gut & Günstig Apfelstrudel (Similarity score: 30.78)
- Avenue Pistachio Ice Cream With Almond Pieces, Pistachio (Similarity score: 31.18)
- Ice Cream (Similarity score: 33.34)
- Jomaneh Traditional Biscuit (Similarity score: 34.43)
- Ice Cream (Similarity score: 34.93)
- Gut Ponholz Hackfleisch, Rind (Similarity score: 35.02)
- Muscle Muscle Milk Protein (Similarity score: 35.30)
- K Purland Schweine Hackfleisch Zum Braten (Similarity score: 35.97)
- Purland Hackfleisch Gemischt, Zum Braten (Similarity score: 35.97)
- Key Food All Natural Ice Cream (Similarity score: 36.18)
- Cow Belle Ice Cream, Peppermint, Cookies 'n Cream (Similarity score: 36.18)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 36.35)