rios,penny cookies and cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 73.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.6% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 12.47)
- Premium Ice Cream, Caramel Waffle Cone (Similarity score: 15.20)
- Premium Ice Cream, Caramel Waffle Cone (Similarity score: 15.20)
- Ice Cream (Similarity score: 16.30)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 16.80)
- Thai Curry Pumpkin Ice Cream (Similarity score: 17.21)
- Cookies, Candies & Brownies (Similarity score: 17.55)
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 18.02)
- Good & Delish, Walgreens Co Good & Delish, Moose Tracks Vanilla Ice Cream (Similarity score: 18.26)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Chocolate Lovers (Similarity score: 18.37)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 19.38)
- Esselunga Coppette Fior Di Latte E Cacao Esselunga (Similarity score: 19.49)
- Bonne Maman Tartelettes Aux Pommes (Similarity score: 20.21)
- Bonne Maman Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 20.21)
- Bonne Maman Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 20.21)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Flavouring
- Salt
- Sugar
- Glucose Syrup
- Vegetable Oil
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)