Tartefrais 4 Éclairs au Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.46153846153845% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.5% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tartefrais Éclair Au Chocolat (Similarity score: 0.00)
- Georpa Eclair Saveur Vanille (Similarity score: 13.21)
- Panettone Italiano (Similarity score: 16.51)
- Real Ice Cream (Similarity score: 17.92)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.22)
- Cookie Dough & Brownies Ice Cream (Similarity score: 18.69)
- Rocky Mountains Pies Coconut Cream Pie (Similarity score: 18.85)
- Ice Cream (Similarity score: 18.87)
- Peanut Butter Fudge Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Peanut Butter, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 18.99)
- Ice Cream Roll Strawberry Shortcake, Strawberry (Similarity score: 19.57)
- Monster Cookie Peanut Butter Premium Ice Cream Swirled With Monster Cookie Pieces (Similarity score: 19.64)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 19.83)
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 19.85)
- Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups (Similarity score: 20.30)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 20.33)
Ingredients List
- Water
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cocoa Butter
- Vegetable Fiber
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Salt
- Gelling Agent
- Flavouring
- Chocolate
- Whole Egg
- Sugar
- Wheat Flour
- Glucose Fructose Syrup
- Butterfat
- Milk Powder
- Cocoa Paste
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)