Rocky road chocolate ice cream; fudge and marshmallow swirls; chocolaty almonds; marshmallow bits; chocolaty marshmallow bunnies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.89g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.89g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.17996870109548% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.2% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 32.22g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sushi Market Daikufus (Similarity score: 11.98)
- Carrefour Discount, Carrefour Bâtonnets Géants Chocolat Blanc (Similarity score: 13.42)
- Picard Vacherin Vanille Caramel (Similarity score: 13.85)
- Carrefour White Chocolate Chocolat Blanc, Cœur Vanille (Similarity score: 15.03)
- Mars Mars Signature Amande X6 (Similarity score: 15.09)
- Deluxe,lidl Dessert Avec Fourrage Framboise (Similarity score: 16.21)
- Tartelette (Similarity score: 16.80)
- Mars Mars Ice Cream Chocolate Core (Similarity score: 17.37)
- Tarte Normande (Similarity score: 17.78)
- Banana Caramel Crunch (Similarity score: 18.19)
- Peanut Butter Caramel Ice Cream (Similarity score: 18.84)
- Premium Gelato (Similarity score: 18.93)
- Whole Foods, 365 Everyday Value Peanut Butter Cup & Caramel Ice Cream, Peanut Butter Cup & Caramel (Similarity score: 19.30)
- Tiramisu (Similarity score: 19.45)
- Sans Marque,poppies 6 Éclairs Au Goût Café Fourrés À La Crème Au Goût Café (Similarity score: 19.92)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Almond
- Contains 2% And Less Of Cocoa
- Chocolate
- Fortified Wheat Flour
- Natural And Artificial Flavouring
- Invert Sugar
- Modified Starch
- Corn Starch
- Propylene Glycol Monoesters
- Sugar
- E471
- E412
- E410
- E407
- Salt
- Palm Oil
- Soya Oil
- E422
- Titanium Dioxide For Color
- E330
- Cream
- Soya Lecithin
- E440a
- Cellulose Gel
- E466
- Skimmed Milk
- Dextrose
- Corn Syrup
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)