Carrefour White Chocolate Chocolat blanc, cœur vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 19 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Discount, Carrefour Bâtonnets Géants Chocolat Blanc (Similarity score: 5.83)
- Mars Mars Ice Cream Chocolate Core (Similarity score: 7.16)
- Trofic, Marque Repère, Smicy Cônes Chocolat X 6 (Similarity score: 11.89)
- Tarte Normande (Similarity score: 12.51)
- Ben & Jerry's Ben Et Jerry Vanille Pecan Brittle (Similarity score: 12.83)
- Sushi Market Daikufus (Similarity score: 13.53)
- La Balade Gourmande (Similarity score: 14.05)
- Tarte Normande Abricot (Similarity score: 14.84)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream; Fudge And Marshmallow Swirls; Chocolaty Almonds; Marshmallow Bits; Chocolaty Marshmallow Bunnies (Similarity score: 15.03)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 15.24)
- Cookie Dough Ice Cream Cake (Similarity score: 15.27)
- Premium Gelato (Similarity score: 15.43)
- Yuka Test Feuilleté Glace Caramel (Similarity score: 15.64)
- Picard Le Chalet Au Sommet (Similarity score: 16.10)
- Nestlé Extrême Chocolat Pistache (Similarity score: 16.29)
Ingredients List
- Natural Vanilla Flavouring
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Colour
- White Chocolate
- Water
- Glucose Syrup
- Sugar
- Coconut Oil
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)