Satispie Llc Pie, cherry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 168mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 17.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 6 Inch Pie (Similarity score: 11.41)
- Marketside 12" Lattice Apple Pie (Similarity score: 17.49)
- Bonert's Slice Of Pie Apple Pie (Similarity score: 17.49)
- Buckeye Brownie Peanut Butter Ice Cream Swirled With Thick Peanut Butter And Chocolate Brownie Bites (Similarity score: 20.66)
- Creamy Peanut Butter Swirled In Rich Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Bliss (Similarity score: 20.75)
- Franprix Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 23.57)
- Claim Jumper Pumpkin Pie, 36 Oz (Similarity score: 23.77)
- Casino Délices, Casino L'éblouissant Tiramisu Au Spéculoos Brisures De Spéculoos Pur Beurre (Similarity score: 24.74)
- Chocolate S'mores Pie (Similarity score: 24.92)
- Beckon Ice Cream (Similarity score: 25.45)
- M&s Blueberry Jot Cross Buns (Similarity score: 26.19)
- United Dairy Farmers Peanut Butter Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 26.50)
- Frozen Pie Dessert (Similarity score: 26.93)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 26.98)
- Hudsonville Triple Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 27.37)
Ingredients List
- Cherry
- Wheat Flour
- Pie Shortening
- Cane Sugar
- Water
- Modified Starch
- Dextrose
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)