Franprix Tiramisu au spéculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 43.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.6% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Délices, Casino L'éblouissant Tiramisu Au Spéculoos Brisures De Spéculoos Pur Beurre (Similarity score: 5.70)
- United Dairy Farmers Peanut Butter Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.69)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 13.92)
- Tillamookies Tillamook, Tillamookies, Gelato Sandwiches, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 14.44)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 16.13)
- Ice Cream Candy Bar (Similarity score: 16.88)
- Beckon Ice Cream (Similarity score: 17.97)
- Buckeye Brownie Peanut Butter Ice Cream Swirled With Thick Peanut Butter And Chocolate Brownie Bites (Similarity score: 18.05)
- Rich Milk Chocolate Ice Cream Perfectly Paired With Swirls Of Real Peanut Butter And Milk Chocolate Peanut Butter Cups (Similarity score: 18.27)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 18.27)
- Creamy Peanut Butter Swirled In Rich Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Bliss (Similarity score: 19.66)
- Handmade Ice Cream Sandwich Chocolate Chip (Similarity score: 20.18)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.77)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Sweet Freedom, Light Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 21.48)
- 6 Inch Pie (Similarity score: 22.13)
Ingredients List
- Water
- Alcohol
- Citrus Fibre
- Cocoa Powder
- Instant Coffee
- Thickener
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Coffee Extract
- Speculoos
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Mascarpone
- Egg
- Sunflower Oil
- Sugar
- Marsala Wine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)