Beckon ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180.0kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7094017094017 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.71 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.982905982906g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.98g |
| Saturated Fat | 9.4017094017094g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 44.00000000000075% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.0% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 162.39316239316mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 162.4mg |
| Sugars | 18.803418803419g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rich Milk Chocolate Ice Cream Perfectly Paired With Swirls Of Real Peanut Butter And Milk Chocolate Peanut Butter Cups (Similarity score: 12.39)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.39)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 14.02)
- Casino Délices, Casino L'éblouissant Tiramisu Au Spéculoos Brisures De Spéculoos Pur Beurre (Similarity score: 15.05)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 16.16)
- Alfa Greek Sweet Custard Filo Pie Bougatsa With Cream Vanilla (Similarity score: 17.62)
- Franprix Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 17.97)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 18.86)
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 18.94)
- Creamy Peanut Butter Swirled In Rich Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Bliss (Similarity score: 19.01)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Graham Crackers, Gelato Squares (Similarity score: 19.32)
- Ice Cream (Similarity score: 19.54)
- 6 Inch Pie (Similarity score: 20.79)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 20.79)
- Buckeye Brownie Peanut Butter Ice Cream Swirled With Thick Peanut Butter And Chocolate Brownie Bites (Similarity score: 21.38)