Cheese ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 10.53g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.53g |
| Saturated Fat | 1.75g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 49.85754985754986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 175mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 175mg |
| Sugars | 1.75g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pierino Frozen Foods Medium Four Cheese Florentine Ravioli (Similarity score: 19.51)
- Orijin Bagels Surgelés (Similarity score: 20.45)
- Crevettes (Similarity score: 25.33)
- Monoprix Gourmet,monoprix Burrata Coeur De Crème Fondant (Similarity score: 26.83)
- Fini Tortelli Di Zucca Con Amaretti (Similarity score: 26.97)
- Fromagerie 4 Étoiles,mozzarella France Burrata (Similarity score: 27.71)
- Schani Punjabi Tandoori Roti (Similarity score: 27.78)
- Great Value Sirloin Philly Steak (Similarity score: 28.68)
- Ravioli Del Plin (Similarity score: 28.90)
- Thiriet Feuilleté Au Saumon (Similarity score: 28.97)
- Auchan Burrata (Similarity score: 29.39)
- Mmm!,auchan Burrata (Similarity score: 29.39)
- Auchan Burrata (Similarity score: 29.39)
- Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 31.33)
- Carrefour Burrata (Similarity score: 31.99)
Ingredients List
- Pasta
- Whey
- Cream
- Vinegar
- Salt
- Stabiliser
- E412
- E410
- Water
- Egg White
- Grated Domestic Romano Cheese
- E375
- Sea Salt
- Ground Whole White Peppercorn
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Egg White
- Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)