Tarte aux pommes E.Leclerc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.44186046511628% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.4% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Acme Fresh Market Ice Cream (Similarity score: 5.45)
- Cookies 'n Cream Delicious Vanilla Flavored Ice Cream With Chocolate Cookie Pieces, Cookies 'n Cream (Similarity score: 5.45)
- Harris Teeter Ice Cream (Similarity score: 5.55)
- Ingles Markets Inc Ingles Best, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 11.43)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Ice Cream (Similarity score: 13.38)
- Thrifty Payless Inc Thrifty, Ice Cream, Original Pecan Praline (Similarity score: 13.42)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 13.75)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 13.80)
- Ingles Best Premium Ice Cream (Similarity score: 14.04)
- Nestlé Bûche Feuilles Craquantes Chocolat Vanille 1 L (Similarity score: 14.43)
- Michael's Best Gourmet Ice Cream (Similarity score: 14.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.70)
- Ingles Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.94)
- Mcennedy Cheesecakes, Mit Zitronensaft (Similarity score: 16.03)