Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 7.89g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.52660677263302% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 138mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 138mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 5.94)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Classic Tortoni (Similarity score: 9.85)
- High Road Craft Ice Cream High Road, Ice Cream, Strawberry Vanilla (Similarity score: 9.85)
- Millefeuille (Similarity score: 13.08)
- Archer Farms, Target Stores Caramel Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 13.11)
- Strawberry Sundae Crunch Ice Cream (Similarity score: 14.61)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Mars Barres Glacées Caramel Beurre Salé (Similarity score: 15.69)
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 15.72)
- Georpa Eclair Saveur Vanille (Similarity score: 16.09)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 17.54)
- Ice Cream Roll Strawberry Shortcake, Strawberry (Similarity score: 18.28)
- Friendly's Sundae (Similarity score: 18.35)
- Great Value Ice Cream Sandwiches, Cotton Candy (Similarity score: 18.98)
Ingredients List
- Milk
- Peanut Butter
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavouring
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Cocoa
- Fudge Variegate
- Peanut Butter Cups
- Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)