Thiriet Crème glacée au caramel au sel de guérande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 67.6923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.7% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Country Fresh Real Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 8.17)
- Toffee Flavored With Caramel Caribou Cups And Luscious Demali Caramel Premium Ice Cream, Caramel Caribou (Similarity score: 9.51)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 10.32)
- Cookies & Cream (Similarity score: 10.39)
- Bande Flan (Similarity score: 11.41)
- Pierre's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.16)
- Breyers, Unilever Chocolate Chunk Cookie Dough Frozen Dairy Dessert, Chocolate Chunk Cookie Dough (Similarity score: 12.31)
- Ice Cream (Similarity score: 12.42)
- Salted Carmel Ice Cream (Similarity score: 12.54)
- La Menorquina Helado Choco Cookie (Similarity score: 13.56)
- Greenfield Ice Cream Llc Greenfield Ice Cream Company, Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 15.14)
- Key Lime Pie Premium Quality Ice Cream, Key Lime Pie (Similarity score: 15.38)
- Mikawaya Natural Ice Cream (Similarity score: 15.74)
- Mikawaya Natural Ice Cream (Similarity score: 15.74)