Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Cookies & cream ice cream, cookies & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies & Cream (Similarity score: 4.70)
- Thiriet Crème Glacée Au Caramel Au Sel De Guérande (Similarity score: 8.17)
- Bande Flan (Similarity score: 8.88)
- Breyers, Unilever Chocolate Chunk Cookie Dough Frozen Dairy Dessert, Chocolate Chunk Cookie Dough (Similarity score: 9.34)
- Toffee Flavored With Caramel Caribou Cups And Luscious Demali Caramel Premium Ice Cream, Caramel Caribou (Similarity score: 9.53)
- La Menorquina Helado Choco Cookie (Similarity score: 9.96)
- Dean's Country Fresh Real Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- It's Your Churn Cookies & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 10.76)
- Nw Bear Creek Caramel (Similarity score: 11.52)
- Greenfield Ice Cream Llc Greenfield Ice Cream Company, Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 11.69)
- Pierre's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Ice Cream (Similarity score: 12.56)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Inc Turkey Hill, Gelato Swirls, Premium Gelato, Caramel Peanut Butter (Similarity score: 12.63)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- Mayfield Select Ice Cream (Similarity score: 15.06)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Cookies
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Vanilla Extract
- Artificial Flavouring
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)