Toffee flavored with caramel caribou cups and luscious demali caramel premium ice cream, caramel caribou
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.97270245677888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 126mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 126mg |
| Sugars | 24.18g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Country Fresh Real Ice Cream (Similarity score: 5.05)
- Thiriet Crème Glacée Au Caramel Au Sel De Guérande (Similarity score: 9.51)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 9.53)
- Nw Bear Creek Caramel (Similarity score: 11.00)
- Cookies & Cream (Similarity score: 11.42)
- Breyers, Unilever Chocolate Chunk Cookie Dough Frozen Dairy Dessert, Chocolate Chunk Cookie Dough (Similarity score: 11.52)
- Bande Flan (Similarity score: 15.19)
- Sammontana Torta St Honore (Similarity score: 15.65)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 16.25)
- Picard Tartelettes Fines Aux Abricots (Similarity score: 16.80)
- La Menorquina Helado Choco Cookie (Similarity score: 17.61)
- Coffee Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 17.70)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Inc Turkey Hill, Gelato Swirls, Premium Gelato, Caramel Peanut Butter (Similarity score: 18.25)
- Greenfield Ice Cream Llc Greenfield Ice Cream Company, Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 18.80)
- Pierre's Premium Ice Cream (Similarity score: 18.96)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E471
- E466
- E433
- E407
- E415
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- Skimmed Milk
- Caramel Syrup
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Caramel Cups
- Sweetcream Buttermilk
- Sugar
- Contains Less Than 2% Of Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)