Bridgeman's Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 9.72g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 20.83g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- High Road Craft Ice Cream High Road, Ice Cream, Strawberry Vanilla (Similarity score: 10.44)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Classic Tortoni (Similarity score: 10.44)
- Georpa Eclair Saveur Vanille (Similarity score: 12.84)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 13.01)
- Bonità Divina Tiramisu (Similarity score: 14.52)
- Tiramisu Speculos (Similarity score: 14.60)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Saint Honore (Similarity score: 14.70)
- Magasin U Saveurs Tiramisu Aux Spéculos (Similarity score: 14.89)
- Pâturages L'onctueux Tiramisu Speculoos (Similarity score: 15.57)
- Pasticceria Italiana Tiramisu Speculoos (Similarity score: 15.84)
- U Saveurs, U Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 16.18)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 16.54)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 16.54)
- Mars Barres Glacées Caramel Beurre Salé (Similarity score: 17.75)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E150a
- E471
- E466
- E412
- E433
- E407
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Pecan Nut
- Vegetable Oil
- Butter
- Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)