Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.52346570397112% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 138mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 138mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 5.94)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 10.62)
- Strawberry Sundae Crunch Ice Cream (Similarity score: 11.08)
- Archer Farms, Target Stores Caramel Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 11.54)
- Ice Cream Roll Strawberry Shortcake, Strawberry (Similarity score: 12.91)
- Millefeuille (Similarity score: 13.40)
- High Road Craft Ice Cream High Road, Ice Cream, Strawberry Vanilla (Similarity score: 15.08)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Classic Tortoni (Similarity score: 15.08)
- All Natural Bits O Cookie Ice Cream, Bits O Cookie (Similarity score: 16.21)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 16.36)
- Georpa Eclair Saveur Vanille (Similarity score: 16.93)
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 18.04)
- Carrefour Tropezienne (Similarity score: 18.23)
- Tropézienne (Similarity score: 18.23)
- Tropézienne 6 8 Parts (Similarity score: 18.23)
Ingredients List
- Milkfat
- Whey
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Pretzel Flavored Thick Fudge
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolaty Coated Pretzel
- Sugar
- Corn Syrup
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)