Classic vanilla ice cream swirled with chocolate fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 7.06g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 135mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 135mg |
| Sugars | 28.24g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Peanut Butter Panic (Similarity score: 12.36)
- Old Fashioned Pie (Similarity score: 13.20)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Prime Time, Ice Cream, Buckeye Bites (Similarity score: 14.80)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 16.75)
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 17.54)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 18.16)
- Culinaria, Schnuck Markets Inc Culinaria, Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 18.16)
- Tropézienne (Similarity score: 18.69)
- Eclairs Cafe Par 2 (Similarity score: 18.97)
- Baba Au Rhum (Similarity score: 19.00)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 19.01)
- Rocky Mountain Pies Lattice Pie (Similarity score: 19.07)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.09)
- Paris Brest (Similarity score: 21.32)
- Eismann Cono Caramello Noce Pecan (Similarity score: 21.45)
Ingredients List
- Milk
- Corn Syrup
- Chocolate Cookies
- Sugar
- Unsalted Butter
- E500ii
- Brown Sugar
- Milk
- Vanilla
- Baking Powder
- Salt
- Cream
- Cocoa Powder
- Vanilla Cookies
- Sugar
- Unsalted Butter
- Baking Powder
- Salt
- Milk
- Skimmed Milk Powder
- Vanilla
- E412
- Sugar
- E407
- E415
- E433
- E471
- Hot Fudge
- Sugar
- Milk
- Butter
- Chocolate
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)