Tong Yeng Industrial Co. Ltd Tong Yeng, Chunk White Tuna In Oil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 3.64g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.681943171402384% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 218.44000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 218.4mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sardine A L'huile De Tournesol (Similarity score: 13.75)
- Sardines À L'huile De Tournesol Et Piment (Similarity score: 13.75)
- Tuna Salad Croissant Sandwich, Tuna Salad (Similarity score: 26.55)
- Ketterer Tostadas De Espelta (Similarity score: 28.49)
- Ma P'tite Boîte De Crêpes Au Chocolat (Similarity score: 28.70)
- En Mode Créole Bouchons Porc Combava (Similarity score: 28.74)
- Veggie Wrap (Similarity score: 28.98)
- Multigrain (Similarity score: 29.44)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 29.74)
- Fettuccine (Similarity score: 29.90)
- Free From Gluten Free From Gluten Pizza Base (Similarity score: 30.45)
- Pita Bread & Lebanese Pita Sanabel Bakery, Fresh Pita Bread, Whole Wheat Pocket Pita (Similarity score: 30.50)
- Pain Sans Gluten Le Granola (Similarity score: 31.14)
- Buitoni Angel Hair (Similarity score: 31.22)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 31.39)
Ingredients List
- Tuna
- Soya Oil
- And Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)